• ... u źródła
     
    Polska leży nad Wisłą.
    Nikt nie jest samotną wyspą.
    Wszyscy to wiemy. I na nic.
     
    Atak przeminął. W nocy szukamy
    Niepewną ręką na sercu szramy
    Nieprzekraczalnych granic.
     
    Czujemy palcami wilgoć. To Wisła.
    Czujemy palcami szorstkość. To wyspa.
    I potem świat się kończy urwiskiem.
     
    Atak przeminął. Ale cóż kiedy chora
    Pękła w nas przeciążona komora
    I krew się rozlała po wszystkiem.
     
    Zabliźni się, nie zabliźni,
    Doczeka się, nie doczeka
    Za tym urwiskiem, spoza otchłani.
     
    Atak przeminął. Drżąca powieka
    Widzi jak płynie rzeka daleka.
    Zielony topielec na niej.
     
    K. Wierzyński Poezja i proza, t.1 Poezja, Kraków 1981
  • Warto wiedzieć
    Dzieło Jeana-Jacquesa Rousseau (1712–1778), francuskiego filozofa i myśliciela, z pochodzenia Szwajcara, wielkiego umysłu oświecenia, krytyka cywilizacji, autora prac z dziedziny filozofii społecznej (poza Umową m.in. Rozprawa o nierówności między ludźmi), pedagogiki (Emil, czyli o wychowaniu) i innych.
    Celem, jaki postawił sobie autor książki było zbadanie, czy da się wyznaczyć ogólne prawo, na którym powinny być oparte zasady rządzenia i stosunki społeczne. Rousseau wyklucza naturalne pochodzenie władzy — człowiek rodzi się wolny. Wolność jest jego immanentną naturą. Poddaństwo wobec jakiejkolwiek władzy czy praw jest stanem wtórnym. Co może usprawiedliwić ten sprzeczny z naturą stan? Nie może być to siła, zmuszająca do respektowania władzy, gdyż, jak pisze autor „siła nie tworzy nigdy prawa”. Definicja prawa zawsze zakłada układ dwóch stron. Działanie pod grożbą przemocy nie jest żadnym układem. Tu Rousseau wyraźnie polemizuje z teorią Hobbesa. Jedynym moralnym wytłumaczeniem zależności staje się koncepcja umowy społecznej. Dochodzi do niej w sytuacji gdy jednostki nie są już dłużej w stanie funkcjonować indywidualnie. Konieczne staje się połączenie wspólnych sił. Każdy człowiek wtedy „oddaje swoją osobę i całą swoją moc pod naczelne kierownictwo woli powszechnej”. Wolę powszechną tworzy układ zawierany przez każdego z każdym, na równych prawach. Umowa zastępuje będącą dziełem natury nierówność fizyczną ludzi, ich równością moralną i prawną. Wszyscy razem stają się wtedy ciałem politycznym, a każdy z osobna niepodzielną częścią całości. Wola powszechna jest jedynym zwierzchnikiem, jedynym podmiotem uprawnionym do sprawowania władzy. Król, rząd czy parlament to jedynie funkcjonariusze służący woli powszechnej, których jest ona uprawniona odwołać z ich stanowisk.
    Maksymilian Wohl
  • To ciekawe
    Niektóre bakterie wytwarzają ziarna magnetytu, które spełniają rolę wewnętrznych kompasów służących swym właścicielom do określania kierunku pola magnetycznego. Zjawisko to nazywane jest biomagnetyzmem. W czaszkach gołębi wykryto magnesy magnetytowe połączone z wieloma nerwami mózgowymi. Zmysł magnetyczny pozwala gołębiom między innymi rozpoznawać szerokość geograficzną!
Hasło dnia: Narew

Rekordziści

Najwyższy szczyt Australii
Góra Kościuszki — 2228 m.

Cytat dnia

„Uważam, że każdy powinien być jak każdy”
Czym jest pop-art? (1963)

Imieniny

Wrz 07

Begonii, Domana, Domasławy, Melchiora, Reginy, Ryszarda

Dzień w historii

Wrz 07

zdarzyło się
1812
wyprawa rosyjska wojsk koalicji państw napoleońskich; po zwycięstwie pod Borodino i krótkotrwałym zajęciu Moskwy, na początku zimy odwrót i zagłada Wielkiej Armii (klęska nad Berezyną).
1949
proklamowanie Federalnej Republiki Niemiec (RFN) na pierwszym posiedzeniu Bundestagu.
urodzili się
1533
Elżbieta I, z dyn. Tudorów, królowa Anglii i Irlandii od 1558.
1867
Morgan John Pierpont, amerykański finansista i polityk.
odeszli
1619
Grodziecki Melchior, święty, jezuita, kaznodzieja.
1881
Lanier Sidney, pisarz amer., z wykształcenia muzyk.
Przeglądaj encyklopedię
Przeglądaj tabele i zestawienia
Przeglądaj ilustracje i multimedia